Dowiedz się, kiedy warto zdecydować się na blefaroplastykę i w jaki sposób wpływa na wzrok. Czy faktycznie zabieg wpływa na poprawę widzenia?
Blefaroplastyka, znana również jako plastyka powiek górnych, jest zabiegiem chirurgicznym, który ma na celu usunięcie nadmiaru skóry i redukcję problemu opadania powiek. Chociaż zabieg kojarzy się głównie z poprawą wyglądu, warto pamiętać, że może przynieść również korzyści funkcjonalne i wpłynąć na poprawę widzenia. Dowiedz się, kiedy warto zdecydować się na blefaroplastykę i w jaki sposób wpływa na wzrok.
Blefaroplastyka, czyli plastyka powiek górnych, jest procedurą chirurgiczną, której celem jest usunięcie nadmiaru skóry, tkanki tłuszczowej oraz, w razie potrzeby, fragmentu mięśnia dźwigacza powieki górnej, jeśli jego włókna rozciągnęły się w wyniku postępujących procesów starzeniowych. Zabieg wykonywany jest ze wskazań estetycznych - kiedy pacjent jest niezadowolony z wyglądu oczu, oraz ze wskazań medycznych - kiedy opadanie powieki wpływa na jakość widzenia.
Plastyka powiek górnych umożliwia uzyskanie poprawy wyglądu oczu i odmłodzenie twarzy. Efekty zabiegu są długotrwałe, a dzięki linii cięcia przebiegającej w naturalnym załamaniu powieki, po całkowitym wygojeniu rany i regeneracji tkanek, blizny są niemal niewidoczne.
Opadanie powieki (ptosis) to przypadłość, w której górna powieka opada poniżej naturalnego poziomu, nadając twarzy zmęczony i postarzony wygląd. Opadanie powieki może wynikać z różnych przyczyn, takich jak choroby neurologiczne, wrodzone defekty, urazy, predyspozycje, czy starzenie się skóry. Procesy starzeniowe są jednym z najczęstszych czynników wpływających na stopniowe opadanie powiek.
Od 25. roku życia w organizmie dochodzi do powolnego spadku poziomu kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny. Stopniowo obniżają się również zdolności regeneracyjne, co razem ma ogromny wpływ na postępujący proces starzenia się skóry. Wraz z upływem czasu traci ona jędrność i elastyczność. Problem dotyczy również skóry powiek, która ze względu na swoją budowę jest wyjątkowo cienka i wrażliwa na uszkodzenia. Osłabienie mięśni powiek i utrata elastyczności włókien wpływa na rozciąganie i wiotczenie skóry, prowadzące do stopniowego opadania powieki.
Opadające powieki mogą znacząco wpłynąć na estetykę oka i całej twarzy. Wiotkość i nadmiar skóry na powiekach sprawia, że twarz wygląda zwykle na zmęczoną, smutną lub starszą niż jest w rzeczywistości. Niekiedy problem dotyczy tylko, lub przede wszystkim jednej powieki, wówczas widoczna asymetria i różnica w wielkości oczu stanowi dodatkowy defekt estetyczny. Opadanie powiek nierzadko powoduje pogorszenie komfortu i wpływa niekorzystnie na samoocenę. Czasami osoby, których dotyczy problem, starają się go ukryć poprzez noszenie okularów lub robienie specjalnego makijażu, co jednak nie rozwiązuje częstego problemu funkcjonalnego - ograniczonego pola widzenia.
W wielu przypadkach opadanie powiek nie jest jedynie problemem estetycznym, ale również medycznym. Nadmiar skóry i obniżenie linii powieki poniżej jej naturalnego poziomu, może przesłaniać źrenicę i znacząco zawężać pole widzenia, co wpływa na codzienne funkcjonowanie i jakość życia pacjenta.
Opadanie powieki wpływające na pogorszenie widzenia jest medycznym wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu plastyki powiek.
Blefaroplastykę przeprowadza się z subiektywnych wskazań estetycznych, lub obiektywnych wskazań medycznych. Niezależnie od powodów podjęcia decyzji o przeprowadzeniu plastyki powiek w trakcie zabiegu usuwa się nadmiar skóry z powiek, a w wielu przypadkach również poduszeczki tłuszczowe i fragmenty mięśnia dźwigacza powieki. Jest to konieczne, jeśli na skutek nadmiernego rozciągnięcia włókien i osłabienia siły, nie może spełniać swojej funkcji.
Plastyka powiek górnych wpływa na wyraźną poprawę wyglądu oczu, które wydają się większe i mają zaznaczony kontur. Dzięki zabiegowi pacjent może pozbyć się zmęczonego, smutnego wyglądu, a odmłodzone spojrzenie nadaje całej twarzy radośniejszego wyrazu.
Dodatkowo u wielu pacjentów podniesienie opadającej powieki znacząco poprawia zakres widzenia, dzięki poszerzeniu pola.
Wśród innych korzyści blefaroplastyki można wymienić:
Blefaroplastyka jest zabiegiem chirurgicznym, który często przeprowadza się w klinikach medycyny estetycznej. Chociaż, wykonywany przez doświadczonego chirurga, uznawany jest za bezpieczną procedurę, nie każdy pacjent kwalifikuje się do zabiegu ze względu na obecność przeciwwskazań zdrowotnych. W niektórych przypadkach przeciwwskazaniem mogą być również nierealne oczekiwania pacjenta dotyczące efektów zabiegów. Dlatego kwalifikacji do zabiegu powinien dokonywać specjalista, który oceni potrzeby i oczekiwania pacjenta, oraz udzieli szczegółowych informacji na temat przygotowania do zabiegu, przebiegu okresu rekonwalescencji oraz ryzyka ewentualnych skutków ubocznych.
W trakcie konsultacji przed zabiegiem lekarz przeprowadza dokładny wywiad medyczny, który obejmuje szczegółową ocenę stanu zdrowia pacjenta, omówienie wyników badań laboratoryjnych (jeśli pacjent ich nie posiada otrzyma określone wytyczne), oraz badanie przedmiotowe.
Do zabiegu nie kwalifikują się pacjenci z zakażeniami skóry w obszarze zabiegowym, lub chorobami oczu, infekcjami ogólnymi, nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, niewydolnością serca, zaburzeniami krzepliwości, oraz pacjentki w ciąży, lub karmiące piersią. Za względne przeciwwskazania uznaje się również niektóre choroby autoimmunologiczne oraz palenie tytoniu.
Blefaroplastykę przeprowadza się zwykle w znieczuleniu miejscowym, chociaż w niektórych przypadkach (np. na prośbę pacjenta, luz ze wskazań lekarza) do zabiegu może być zastosowane znieczulenie ogólne.
Chirurg wykonuje niewielkie nacięcia w naturalnych załamaniach powiek, co pozwala na minimalizację ryzyka widoczności blizn. Następnie usuwa nadmiar wiotkiej skóry i ewentualnie poduszeczki tłuszczowe i fragmenty mięśni powiek.
Po przeprowadzeniu wszystkich niezbędnych procedur nacięcia są starannie zamykane za pomocą cienkich szwów, które są usuwane po 7-10 dniach. Następnie na powieki nakłada się specjalne opatrunki.
W zależności od wymaganych czynności i rodzaju znieczulenia, cały zabieg trwa od 60 do 120 minut.
Jeśli zabieg był przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym pacjent po krótkiej obserwacji może wrócić do domu. W przypadku znieczulenia ogólnego zwykle powrót do domu możliwy jest następnego dnia.
Przebieg okresu rekonwalescencji i efekt końcowy w dużym stopniu zależy od pacjenta i ścisłego przestrzegania zaleceń pooperacyjnych. Przede wszystkim przez cały okres rekonwalescencji nie należy narażać się na oddziaływanie promieniowania słonecznego, dlatego pacjent musi korzystać z okularów przeciwsłonecznych. W przeciwnym razie może dojść do przebarwień i powstania widocznych blizn. Należy również unikać ryzyka infekcji, nie dotykać oczu, nie nakładać makijażu, nie używać soczewek kontaktowych, nie chodzić na basen, jak również należy zrezygnować z nadmiernego wysiłku fizycznego, oraz palenia papierosów i picia alkoholu, które niekorzystnie wpływają na proces gojenia.
Po zabiegu pacjent może odczuwać dyskomfort i doświadczać takich objawów, jak obrzęk, zaczerwienienie, czy zasinienie skóry. Objawy ustępują samoistnie w ciągu kilku dni, tygodni po zabiegu.
Zwykle pacjenci mogą wrócić do normalnych aktywności po zdjęciu szwów i zagojeniu ran. Wstępny czas rekonwalescencji wynosi około 4 tygodni, jednak na ostateczną ocenę efektów zabiegu, zarówno w zakresie poprawy wyglądu, jak i widzenia, trzeba poczekać zwykle kilka miesięcy, niezbędnych do pełnej regeneracji tkanek.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące związku między plastyką powiek a poprawą widzenia.
Oczy goją się zazwyczaj całkowicie w ciągu 2-4 tygodni, ale opuchlizna może utrzymywać się znacznie dłużej, do kilku tygodni. W razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem przeprowadzającym zabieg.
Blizny po plastyce powiek mogą być widoczne przez kilka miesięcy, ale z czasem bledną i stają się mało widoczne. Pacjenci po plastyce powiek górnych mogą poddać się zabiegowi z użyciem lasera frakcyjnego CO2, który zmniejsza widoczność blizn.
Koszt plastyki powieki górnej zależy od kilku czynników, m.in. zakresu procedury, rodzaju znieczulenia, czy kliniki. W Instytucie dr Stawowskiej w Białymstoku plastyka powiek górnych kosztuje 3500 zł, w przypadku konieczności usunięcia przepuklin tłuszczowych cena zabiegu wynosi 4500 zł.
Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje koszt zabiegu plastyki powiek ze wskazań medycznych. Konieczne jest skierowanie od lekarza i przeprowadzenie zabiegu w placówce posiadającej umowę z NFZ. Należy jednak pamiętać, że celem takiego zabiegu jest poszerzenie pola widzenia, a nie poprawa wyglądu powiek, dlatego efekt estetyczny może nie spełniać oczekiwań pacjenta.
Tak, jeśli opadająca powieka ogranicza pole widzenia, zabieg może być refundowany przez NFZ. Warunkiem przeprowadzenia bezpłatnego zabiegu jest posiadanie skierowania od lekarza, aktualnego ubezpieczenia i przeprowadzenie plastyki powiek w placówce mającej umowę z NFZ.
Ostateczny efekt po plastyce powiek jest widoczny zazwyczaj po 3-6 miesiącach, kiedy tkanki się całkowicie zagoją całkowicie zniknie opuchlizna.
Tak, opadająca powieka może przesłaniać źrenicę i ograniczać pole widzenia.
Plastyka powiek może być zalecana, gdy opadające powieki znacząco ograniczają pole widzenia. Jest to wskazanie medyczne do przeprowadzenia zabiegu.
W przypadku, gdy opadająca powieka ogranicza pole widzenia, usunięcie nadmiaru skóry, dokonywane w trakcie blefaroplastyki, może wpłynąć na poprawę widzenia.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub chcesz uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z nami telefonicznie, wyślij wiadomość mailową lub skorzystaj z poniższego formularza. Jeden z naszych ekspertów z przyjemnością pomoże Ci i odpowie na wszystkie pytania.