Dowiedz się, kiedy warto zdecydować się na plastykę powiek i jakie korzyści może przynieść.
Zmęczony wygląd oczu, opadające powieki, worki pod oczami – to tylko niektóre z problemów osób decydujących się na plastykę powiek. Zabieg wykonywany ze wskazań medycznych i estetycznych, który może nie tylko odświeżyć spojrzenie i odmłodzić wygląd całej twarzy, ale również poprawić zakres pola widzenia. Dowiedz się, kiedy warto zdecydować się na plastykę powiek i jakie korzyści może przynieść.
Plastyka powiek to procedura chirurgiczna umożliwiająca uzyskanie poprawy wyglądu oczu, widzenia i odmłodzenie całej twarzy. W zależności od potrzeb i oczekiwań pacjenta zabieg przeprowadzany jest na powiekach górnych i/lub dolnych. W trakcie procedury usuwany jest nadmiar skóry i tłuszczu z okolic oczu, a w niektórych przypadkach dokonuje się również uniesienia brwi. Zabieg wpływa na wyraźną poprawę wyglądu, odmłodzenia obszaru wokół oczu i poprawę funkcji powiek.
Za najważniejsze cele plastyki powiek uznaje się przywrócenie ich prawidłowego funkcjonowania, poprawę ogólnego wyglądu oczu i twarzy, oraz zwiększenie komfortu psychicznego i pewności siebie u pacjenta.
Decyzja o poddaniu się zabiegowi powinna zostać podjęta po konsultacji ze specjalistą, który po zapoznaniu się z problemem pacjenta, dokładnie omówi możliwości zabiegu i pomoże ustalić, czy plastyka powiek może spełnić jego oczekiwania. Dodatkowo istotne jest, aby pacjent przed podjęciem decyzji poznał potencjalne skutki uboczne zabiegu, oraz pełną listę zaleceń dotyczących okresu rekonwalescencji i całkowitego czasu potrzebnego na regenerację tkanek po przeprowadzeniu procedury.
Pacjenci zdecydowani na zabieg, u których nie występują przeciwwskazania, mogą zostać zakwalifikowani do przeprowadzenia procedury. Wśród głównych wskazań do plastyki powiek wyróżnia się:
Plastyka powiek może służyć nie tylko poprawie wyglądu i wynikać z zapatrywań estetycznych pacjenta, ale w niektórych przypadkach może być również zalecana przez lekarzy, w celu poprawy widzenia. Dlatego wskazania do plastyki powiek dzieli się na medyczne, obiektywne, i estetyczne, subiektywne.
Głównym wskazaniem medycznym do przeprowadzenia zabiegu jest opadanie powieki. Nadmiar skóry na powiekach, związany zwykle z jej rozciągnięciem w wyniku postępujących procesów starzeniowych (ale również uszkodzeń nerwów, mięśni), może powodować nadmierne przysłanianie źrenicy i ograniczać pole widzenia. Oprócz tego dermatochalasis, czyli wiotkość skóry powiek, może powodować uczucie ciężkości powiek i powodować dyskomfort. Plastyka powiek umożliwia usunięcie nadmiaru skóry, a tym samym poszerzenie pola widzenia i poprawę wzroku.
Wskazania estetyczne do plastyki powiek związane są z indywidualnymi odczuciami pacjenta niezadowolonego z wyglądu oczu. Dlatego wskazaniem do zabiegu może być opadanie powiek i nadmiar skóry (bez wpływu na widzenie), nadające twarzy zmęczony, niezdrowy wygląd, obecność worków pod oczami, zmarszczek w okolicy powieki dolnej, asymetria powiek. Zabieg wpływa na odmłodzenie i odświeżenie wyglądu oczu i twarzy.
Plastyka powiek górnych i dolnych to zabiegi odpowiednie dla osób zmagających się z różnymi problemami dotyczącymi powiek, przede wszystkim:
Plastyka powiek wykonana zarówno ze wskazań medycznych, jak i estetycznych może przynieść pacjentom wiele korzyści, znacząco poprawiając wygląd i/lub funkcjonalność oczu. Wśród głównych efektów zabiegu można wyróżnić:
Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) refunduje wyłącznie zabiegi wykonywane ze wskazań medycznych, czyli głównie wtedy, gdy opadające powieki wpływają na ograniczanie pola widzenia. Aby skorzystać z bezpłatnego zabiegu pacjent musi posiadać skierowanie od lekarza i umówić się na plastykę powiek w placówce posiadającej umowę z NFZ. Należy pamiętać, że celem zabiegu jest wówczas wyłącznie uzyskanie poprawy w zakresie funkcjonalności, a nie wyglądu oka, dlatego efekty estetyczne mogą nie spełniać oczekiwań pacjenta.
Plastyka powiek w Instytucie Medycyny Estetycznej i Dermatologii w Białymstoku nie jest refundowana przez NFZ.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące wskazań do plastyki powiek.
Tak, worki pod oczami mogą być wskazaniem estetycznym do przeprowadzenia plastyki powiek dolnych.
Wskazania medyczne dotyczą przede wszystkim sytuacji, w której opadające powieki wpływają na pogorszenie widzenia. Problem związany jest najczęściej ze starzeniem skóry doprowadzającym do jej wiotkości i osłabienia mięśni. Zmniejszenie pola widzenia jest wskazaniem do przeprowadzenia plastyki powiek górnych.
Tak, plastyka powiek górnych polega m.in. na usunięciu nadmiaru skóry i może poprawić wzrok poprzez zwiększenie pola widzenia.
Plastyka powiek jest konieczna wyłącznie ze wskazań medycznych, gdy opadające powieki wpływają na znaczące ograniczenie pola widzenia. Zabieg można wykonywać również ze wskazań estetycznych, gdy pacjent nie jest zadowolony z wyglądu powiek.
Nie, plastykę powiek wykonuje się zarówno ze wskazań estetycznych, jak i medycznych, kiedy opadające powieki wpływają na pogorszenie widzenia.
Koszt korekcji powieki górnej z wskazań medycznych może się różnić w zależności od kliniki, regionu, zakresu zabiegu, czy rodzaju znieczulenia. W Instytucie Medycyny Estetycznej i Dermatologii w Białymstoku cena plastyki powiek górnych z wycięciem tkanki tłuszczowej wynosi 4500 zł.
Plastyka powiek może być wykonana na koszt NFZ, gdy jest to uzasadnione medycznie, na przykład gdy nadmiar skóry ogranicza pole widzenia. W takim przypadku pacjent musi mieć skierowanie od lekarza specjalisty, a także wykonać zabieg w placówce, która ma umowę z NFZ. Zabiegi plastyki powiek wykonywane w Instytucie dr Stawowskiej nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub chcesz uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z nami telefonicznie, wyślij wiadomość mailową lub skorzystaj z poniższego formularza. Jeden z naszych ekspertów z przyjemnością pomoże Ci i odpowie na wszystkie pytania.