Znamię barwnikowe, inaczej pieprzyk, to zmiana skórna, którą można zaobserwować u wielu osób. Zwykle ich liczba zwiększa się wraz z wiekiem, co nie powinno być powodem do niepokoju. Należy jednak pamiętać, że znamiona wymagają precyzyjnej i regularnej obserwacji, ponieważ zmiany ich wyglądu mogą zwiastować poważne problemy zdrowotne i wymagać pilnej ingerencji chirurga. Usuwanie pieprzyków i znamion wykonuje się nie tylko z przyczyn medycznych, ale również estetycznych, ponieważ w niektórych przypadkach ich wygląd lub lokalizacja może przyczyniać się do dyskomfortu pacjenta i obniżenia samooceny.
Zabieg usuwania zmian skórnych jest procedurą medyczną, którą przeprowadza specjalista z dziedziny dermatochirurgii. W Instytucie Medycyny Estetycznej i Dermatologii w Białymstoku lekarz wybiera najodpowiedniejszą metodę zabiegową po dokładnej analizie zmiany za pomocą dermatoskopu. Badanie pozwala ocenić, czy istnieje medyczna konieczność usunięcia zmiany, lub czy, i w jaki sposób, można ją usunąć z przyczyn estetycznych, bez ryzyka dla zdrowia pacjenta.
W przypadku zabiegów chirurgicznych w Instytucie dr Stawowskiej, wszystkie wykonywane są w znieczuleniu miejscowym, z dokładnym wycięciem tkanek w obrębie leczonej zmiany (pieprzyka). Dodatkowo wykonywane jest badanie histopatologiczne, w celu postawienia dokładnej diagnozy.
Znamiona barwnikowe (pieprzyki) to zmiany skórne o różnej wielkości, kształcie i kolorze, które mocno odróżniają się na tle skóry. Mogą występować pojedynczo lub w większej ilości. Znamiona to zazwyczaj łagodne zmiany skórne, powstające w wyniku nagromadzenia melanocytów, czyli komórek produkujących melaninę. Jednak w niektórych przypadkach mogą przybrać niebezpieczną postać, dlatego konieczne jest systematyczne monitorowanie wszelkich znamion na skórze. Jakiekolwiek zmiany dotyczące rozmiaru, konturu, barwy czy faktury znamion powinny skłonić do niezwłocznego skontaktowania się ze specjalistą dermatologii.
Rozpoznawanie rodzajów znamion i zmian skórnych jest kluczowym elementem dbania o zdrowie. Zmiany mogą mieć różnorodny charakter – od włókniaków i niegroźnych pieprzyków, aż po potencjalnie niebezpieczne nowotwory. Odmienność znamion i zmian skórnych wynika z wielu czynników, takich jak genetyka, ogólny stan zdrowia, ekspozycja na słońce czy nawet proces starzenia się. Wśród najbardziej powszechnych zmian skórnych można wyróżnić:
Usuwanie zmian skórnych wykonywane jest głównie z przyczyn estetycznych lub w przypadku, gdy istnieje podejrzenie ryzyka ich zezłośliwienia. Inne wskazania to dyskomfort powodowany przez położenie znamienia (np. na miejscach często podrażnianych przez ubranie), ryzyko traumatyzacji (uszkodzenia), obciążenia genetyczne (nowotwory skóry w rodzinie), a także zauważenie zmiany koloru, kształtu czy wielkości.
Dermatochirurgia to specjalistyczna dziedzina medycyny, która łączy w sobie elementy dermatologii, chirurgii, chirurgii naczyniowej, rekonstrukcyjnej, plastycznej i onkologii. Głównym celem jest diagnozowanie, leczenie oraz usuwanie różnorodnych zmian skórnych za pomocą technik chirurgicznych. Zmiany mogą obejmować znamiona, pieprzyki, brodawki (wirusowe, łojotokowe) torbiele, tłuszczaki, a także różne nowotwory skóry.
Usuwanie pieprzyków i znamion wykonywane jest przy wykorzystaniu różnych technik zabiegowych, takich jak laserowe usuwanie znamion, elektrokoagulacja, czy zabieg chirurgiczny. Niezwykle ważne jest, aby procedura była dobrana indywidualnie, z uwzględnieniem rodzaju i charakteru zmiany, jak również ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Takie podejście zapewnia bezpieczeństwo, minimalizuje ryzyko powikłań oraz pozwala na zapewnienie optymalnego efektu kosmetycznego.
Zabieg laserowego usuwania zmian skórnych jest procedurą medyczną, która nie obejmuje usuwania znamion barwnikowych, znanych również jako pieprzyki. Te powinny być usuwane chirurgicznie. Lekarz wykonujący zabieg laserowy zawsze dokonuje badania za pomocą dermatoskopu, aby ocenić czy zmiana może być bezpiecznie usunięta za pomocą tej metody. W większości przypadków laser może zostać zastosowany do usuwania brodawek, włókniaków, naczyniaków, kępek żółtych czy przebarwień.
Elektrokoagulacja to zabieg, podczas którego zmiany skórne usuwane są przy wykorzystaniu prądu zmiennego o wysokiej częstotliwości. Jest to metoda szybka i minimalnie inwazyjna, która polega na przyłożeniu elektrody do określonej zmiany. Podczas zabiegu można skutecznie usunąć kurzajki, włókniaki, prosaki, kaszaki itd., a także zamknąć rozszerzone naczynka krwionośne.
Chirurgiczne usuwanie znamion wiąże się z koniecznością zastosowania skalpela. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. W wielu przypadkach może zachodzić konieczność usunięcia znamienia wraz z marginesem zdrowych tkanek oraz założenia szwów. Materiał wysyłany jest na badanie histopatologiczne. W większości przypadków gojenie przebiega bardzo szybko i nie wiąże się z ryzykiem powstawania blizn.
Procedury chirurgiczne, laserowe oraz elektrokoagulacja, mające na celu eliminację zmian skórnych, to zabiegi o niewielkim stopniu inwazyjności, dlatego nie są wymagane specjalne przygotowania ze strony pacjenta. Przeprowadzenie zabiegu odbywa się po konsultacji z lekarzem, wykonaniu badania dermatoskopowego i nie wymaga przeprowadzenia dodatkowej diagnostyki. Przed zabiegiem chirurgicznym zaleca się odstawienie leków rozrzedzających krew, które mogłyby przyczynić się do większego krwawienia i skomplikować przebieg zabiegu.
W trosce o zdrowie i estetykę zaleca się ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza, które mają na celu ograniczenie ryzyka infekcji, sprzyjają wygojeniu ranek i zmniejszają ryzyko pozostawienia śladu po usunięciu zmiany. Różne metody zabiegowe mogą wpływać na występowanie różnic w zaleceniach. Jednak wśród najważniejszych zaleceń wyróżnia się utrzymanie higieny w obszarze zabiegowym.
Przeciwwskazania do usuwania znamion i zmian skórnych znacząco różnią się w zależności od rodzaju wybranej metody zabiegowej. Każda technika ma swoje specyficzne obostrzenia, które należy uwzględnić przed przystąpieniem do leczenia. Lekarz w trakcie konsultacji przedzabiegowej ustala, czy nie występują przeciwwskazania do przeprowadzenia konkretnej procedury.
Ewentualne powikłania po zabiegu usuwania znamion są w dużym stopniu zależne od rodzaju wybranej procedury. Zazwyczaj u pacjentów występuje tymczasowy dyskomfort, lokalne zaczerwienienie lub obrzęk, które zwykle ustępują w ciągu kilkudziesięciu godzin po zabiegu.Warto podkreślić, że procedury przeprowadzone w profesjonalnych klinikach, które specjalizują się w dermatologii i dermatochirurgii, są obarczone niewielkim ryzykiem skutków ubocznych. Specjaliści w takich placówkach wykorzystują najnowocześniejsze technologie i metody, które pozwalają na maksymalne zmniejszenie ryzyka komplikacji.
Specjaliści z Instytutu Medycyny Estetycznej i Dermatologii w Białymstoku posiadają bogate doświadczenie w identyfikacji i usuwaniu różnorodnych zmian skórnych za pomocą dermatochirurgii laserowej, elektrokoagulacji lub zabiegów chirurgicznych. Lekarze w Instytucie dr Stawowskiej kładą szczególny nacisk na jakość, komfort i bezpieczeństwo pacjentów, oferując precyzyjne badania dermatoskopowe, umożliwiające wybór odpowiednich metod usuwania znamion i zmian skórnych. Przed każdym zabiegiem przeprowadzana jest konsultacja, a po każdym zabiegu chirurgicznym badanie histopatologiczne, pozwalające na wykluczenie zmian nowotworowych.
Jeśli niepokoi Cię wygląd znamienia lub jego obecność przyczynia się do Twojego dyskomfortu, skontaktuj się z nami i dowiedz się, co możesz z nim zrobić.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące usuwania znamion i zmian skórnych.
Pieprzyki, czyli znamiona barwnikowe usuwa się zwykle przy zastosowaniu metod chirurgicznych. Jednym z miejsc oferujących usuwanie pieprzyków w Białymstoku jest Instytut Medycyny Estetycznej i Dermatologii.
Jeśli istnieją medyczne wskazania do usuwania zmian skórnych, czyli istnieje ryzyko zezłośliwienia pieprzyków, możliwe jest wykonanie zabiegu na NFZ. Zabiegi wykonywane ze względów estetycznych nie są refundowane.
Pieprzyk można usunąć u lekarza specjalizującego się w dermatochirurgii.
Cena zależy od wielu czynników, od rodzaju zabiegu, kliniki, czy dodatkowych procedur, np. zastosowanego znieczulenia, badania histopatologicznego. W Instytucie dr Stawowskiej cena usunięcia znamienia skórnego kosztuje od 450 do 600 zł.
Laserowe usuwanie zmian skórnych jest zazwyczaj bezbolesne. W trakcie zabiegu może być odczuwany niewielki dyskomfort, dlatego zwykle stosowane jest znieczulenie miejscowe w formie kremu.
Znamiona i zmiany skórne można usuwać za pomocą lasera, w trakcie zabiegu chirurgicznego lub przy wykorzystaniu elektrokoagulacji.
Znamiona barwnikowe, czyli pieprzyki, wymagają wykonania zabiegu chirurgicznego, umożliwiającego usunięcie pieprzyka wraz z marginesem zdrowej tkanki i wykonanie badania histopatologicznego. Większość innych zmian skórnych (jeśli nie ma przeciwwskazań) może być usunięta za pomocą lasera. Oba zabiegi wykonywane są w Instytucie dr Stawowskiej w Białymstoku.
Tak, w większości przypadków istnieje możliwość usunięcia kilku pieprzyków w czasie jednej wizyty. Jednak ostateczną decyzję podejmuje lekarz wykonujący zabieg.
Tak, w ofertach wielu klinik medycyny estetycznej w Białymstoku często znajduje się dermatochirurgia. Jedną z takich placówek jest Instytut Medycyny Estetycznej i Dermatologii.
Chirurgiczne usunięcie znamienia skórnego
od 450zł
Każda kolejna zmiana
Cena ustalana indywidualnie
Elektrokoagulacja
od 250zł
Cena ustalana indywidualnie podczas konsultacji.
Usunięcie kaszaka, tłuszczaka
500 – 1000zł
Cena obejmuje znieczulenie miejscowe i badanie histopatologiczne. Cena zależy od wielkości, zakresu, stopnia złożoności i skomplikowania zabiegu. W przypadku zmian ponadstandardowych / zabiegów nietypowych cena ustalana jest indywidualnie.
Ostrzykiwanie blizny
od 250zł
Kriochirurgia
od 250zł
Cena ustalana indywidualnie podczas konsultacji.
Usunięcie szwów
od 100zł
Trichoskopia - badanie trychologiczne włosów
350zł
Osocze bogatopłytkowe - krople do oczu
150zł
Ostrzykiwanie blizny
od 250zł
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące usuwania znamion i zmian skórnych.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub chcesz uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z nami telefonicznie, wyślij wiadomość mailową lub skorzystaj z poniższego formularza. Jeden z naszych ekspertów z przyjemnością pomoże Ci i odpowie na wszystkie pytania.