Dowiedz się, jakie zabiegi umożliwiają dokonanie korekty powiek górnych i kiedy warto się na nie zdecydować?
Opadające powieki mogą mieć negatywny wpływ na estetykę twarzy, nadając jej smutny, zmęczony lub postarzały wyraz. W wielu przypadkach mogą również wpływać na zawężenie pola widzenia i pogorszenie ostrości wzroku. Wiele współczesnych klinik specjalizujących się przede wszystkim w medycynie estetycznej oferuje również zabiegi, które likwidują problem opadających powiek i pozwalają odmłodzić okolice oczu. Dowiedz się, jakie zabiegi umożliwiają dokonanie korekty powiek górnych i kiedy warto się na nie zdecydować?
Opadanie powiek, znane również jako zwiotczenie skóry powiek, jest stanem, który może być spowodowany przez wiele czynników, zarówno fizjologicznych, jak i patologicznych. Jedną z najczęstszych przyczyn jest proces starzenia, powodujący zmiany w strukturze skóry i tkanki tłuszczowej okolic oczu. Do przypadłości mogą przyczynić się również niektóre zaburzenia neurologiczne, wpływające na nerwy kontrolujące mięśnie powiek, choroby oczu, uszkodzenia mechaniczne oraz skłonności genetyczne.
Opadające powieki u pacjenta mogą stanowić nie tylko defekt kosmetyczny, wpływający na estetykę, ale również mogą ograniczać pole widzenia, znacząco wpływając na komfort codziennego funkcjonowania. Istnieje kilka metod zabiegowych pozwalających na poprawę wyglądu okolic oczu, jednak w przypadku występowania wskazań estetycznych lub medycznych do plastyki powiek, jedyną skuteczną metodą podniesienia powiek jest blefaroplastyka.
Rozciągnięcie i zwiotczenie skóry powiek, osłabienie mięśni, czy obecność poduszeczek tłuszczowych może przyczyniać się do opadania powiek i nadania twarzy zmęczonego, smutnego i postarzonego wyglądu. Ale u niektórych pacjentów zmagających się z opadającymi powiekami nadmiar skóry zachodzący na źrenicę może uniemożliwiać prawidłowe widzenie. Dlatego zabiegi korekty powiek wykonuje się przede wszystkim w celu poprawy wyglądu i odmłodzenia skóry w okolicach oczu, skorygowania asymetrii powiek, oraz poszerzenia pola widzenia i jakości życia pacjentów.
Opadające powieki mogą wpływać zarówno na aspekty estetyczne, jak i funkcjonalne, ale współczesna medycyna estetyczna i okuloplastyka oferują różnorodne metody korekcji tego problemu, dostosowane do indywidualnych potrzeb i oczekiwań pacjentów.
Blefaroplastyka, czyli plastyka powiek, to chirurgiczny zabieg mający na celu usunięcie nadmiaru skóry, tkanki tłuszczowej oraz, w niektórych przypadkach, fragmentów mięśnia. Zabieg skutecznie poprawia wygląd i funkcję powiek. Procedura przeprowadzana jest zwykle w znieczuleniu miejscowym, a nacięcia wykonuje się w naturalnych załamaniach powiek, co pozwala na ukrycie blizn. Plastykę powiek górnych można przeprowadzić razem z plastyką powiek dolnych, co zapewnia odmłodzenie okolicy oczu, pozbycie się nadmiaru skóry i worków pod oczami.
Iniekcje botoksu to zabieg z zakresu medycyny estetycznej, mogący stanowić mniej inwazyjną metodę korekcji, którą można zastosować w przypadku lekkiego opadania jednej powieki i asymetrii szpar powiekowych. Toksyna botulinowa podana w powiekę górną może spowodować jej delikatne uniesienie oraz zniesienie asymetrii szerokości szpar powiekowych. Efekt jest jednak tymczasowy i wymaga regularnych powtórzeń co kilka miesięcy.
Lifting brwi, znany również jako brow lifting, to zaawansowany zabieg estetyczny mający na celu podniesienie brwi, co z kolei wpływa na podciągnięcie i podniesienie opadających powiek. Procedura przywraca brwiom naturalną, młodzieńczą pozycję, jednocześnie poprawiając kontur oka i zmniejszając efekt opadających powiek. Zabieg stanowi obowiązkowe uzupełnienie klasycznej blefaroplastyki, jeśli opadanie powiek jest spowodowane opadaniem brwi, i zapewnia kompleksowe efekty odmłodzenia okolicy oczu.
Laserowy lifting powiek przy użyciu lasera CO2 to nowoczesna i minimalnie inwazyjna metoda pozwalająca na poprawienie wyglądu opadającej powieki. Zabieg wykorzystuje energię laserową do delikatnego usunięcia nadmiaru skóry i nie wymaga tradycyjnych nacięć. Ma to na celu skrócenie czasu rekonwalescencji i zmniejszenie ryzyka powikłań. Choć efekty mogą być mniej spektakularne niż w przypadku tradycyjnej blefaroplastyki, oraz wymagane jest przeprowadzenie serii zabiegów, laserowa plastyka powiek jest skuteczna w przypadku łagodnych do umiarkowanych przypadków opadania powiek i jest atrakcyjną opcją dla osób poszukujących mniej inwazyjnych rozwiązań. Za pomocą lasera CO2 można przeprowadzić również plastykę powiek dolnych.
Wybór najlepszego zabiegu korekcyjnego jest uzależniony od wielu czynników, w tym przyczyny opadających powiek, wieku pacjenta, ogólnego stanu zdrowia, a także indywidualnych oczekiwań i celów. Ważne jest, aby przed podjęciem decyzji skonsultować się z doświadczonym specjalistą w dziedzinie medycyny estetycznej, okulistyki i chirurgii. Przed dokonaniem wyboru warto również dokładnie rozważyć wady i zalety każdego z zabiegów.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące zabiegów na opadające powieki.
Cena plastyki powiek górnych może się różnić w zależności od zakresu zabiegu, zastosowanego znieczulenia, czy lokalizacji kliniki. W Instytucie dr Stawowskiej w Białymstoku blefaroplastyka powiek górnych kosztuje 3500 zł. Jeśli zabieg obejmuje również wycięcie tkanki tłuszczowej cena wynosi 4500 zł.
Jeśli opadająca powieka powoduje ograniczenie pola widzenia, zabieg może być refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Należy jednak zaznaczyć, że wówczas plastyka powiek górnych ma służyć wyłącznie poprawie funkcjonowania, dlatego zwykle mniejszą wagę przykłada się do jego estetyki. Dodatkowym problemem może być również długi czas oczekiwania na zabieg.
Wybór zabiegu na opadającą powiekę zależy od potrzeb i oczekiwań pacjenta. W przypadku dużych zmian i znacznego opadania powieki zaleca się najczęściej metody chirurgiczne - blefaroplastykę, która polega na usunięciu nadmiaru skóry, tkanki tłuszczowej, a czasami także niewielkiej części mięśnia. Jeśli powieka nie opada w znacznym stopniu i pacjent nie jest przekonany do klasycznej plastyki powiek, może skorzystać również z botoksu lub lasera CO2.
Tak, plastyka powiek dolnych może być przeprowadzana jednocześnie z zabiegiem na opadające powieki górne.
Zabieg plastyki powiek jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, co oznacza, że pacjent nie odczuwa bólu podczas samego zabiegu. Po operacji mogą wystąpić łagodne dolegliwości bólowe, które są zwykle łatwe do opanowania za pomocą zaleconych przez lekarza leków przeciwbólowych.
Chirurgiczne zabiegi na powieki mogą pozostawić niewielkie blizny, jednak znajdują się one w naturalnych załamaniach powiek. To sprawia, że po zakończeniu procesu gojenia blizna staje się praktycznie niewidoczna.
Małoinwazyjne metody podnoszenia powiek mogą przynieść oczekiwane rezultaty głównie w przypadku pacjentów z mniejszym lub umiarkowanym problemem. Wśród polecanych zabiegów wyróżnia się zabiegi z użyciem lasera CO2.
Decyzja o przeprowadzeniu zabiegu plastyki powiek powinna być podjęta po konsultacji z lekarzem, który oceni stopień zaawansowania problemu oraz jego wpływ na widzenie i estetykę. Zabieg może być wykonany zarówno ze wskazań medycznych, jak i określonych oczekiwań pacjenta dotyczących poprawy wyglądu okolicy oczu.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub chcesz uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z nami telefonicznie, wyślij wiadomość mailową lub skorzystaj z poniższego formularza. Jeden z naszych ekspertów z przyjemnością pomoże Ci i odpowie na wszystkie pytania.