Co wpływa na proces gojenia i czego nie robić, aby nie doprowadzić do powstania widocznej blizny po blefaroplastyce?
Plastyka powiek jest procedurą chirurgiczną przeprowadzaną z przyczyn estetycznych lub medycznych. W zależności od zakresu zabiegu korekta obejmuje usunięcie nadmiaru skóry, przepuklin tłuszczowych lub części mięśni, co przyczynia się do poprawy wyglądu, a często również poszerzenia pola widzenia. Blefaroplastyka przeprowadzona przez doświadczonego chirurga wiąże się z niewielkim ryzykiem powikłań, istotne znaczenie ma jednak prawidłowe postępowanie pacjenta w okresie rekonwalescencji. Dowiedz się, jak dbać o oczy po operacji powiek. Co wpływa na proces gojenia i czego nie robić, aby nie doprowadzić do powstania widocznej blizny po blefaroplastyce?
Chirurgiczna korekta powiek górnych i dolnych jest zabiegiem mającym na celu eliminację wad estetycznych, poprawę wyglądu okolic oczu oraz nadanie twarzy bardziej młodzieńczego wyrazu. W przypadku powiek górnych procedura obejmuje usunięcie nadmiaru skóry, korektę mięśnia i wypadających poduszeczek tłuszczowych, co przyczynia się do redukcji problemu ciężkich, opadających powiek, a często również poprawia pole widzenia pacjenta. Operacja powiek dolnych skupia się natomiast na eliminacji przepuklin tłuszczowych (worków pod oczami), skóry oraz mięśni, co przekłada się na wygładzenie okolicy oczu.
Plastyka powiek przeprowadzana jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym, dlatego w większości przypadków pacjenci wracają do domu w dniu zabiegu, dlatego bardzo ważne jest aby ściśle przestrzegali zaleceń lekarza, mających realny wpływ na przebieg rekonwalescencji.
Proces gojenia ran po zabiegu korekcji powiek zwykle przebiega sprawnie i trwa od dwóch do czterech tygodni. W tym czasie niezwykle istotne jest przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarskich dotyczących pielęgnacji obszaru operacyjnego oraz unikanie czynności, które mogą wpłynąć na proces gojenia, wystąpienie komplikacji i powikłań. Całkowita rekonwalescencja, gojenie, bliznowacenie i regeneracja tkanek trwa zwykle kilka miesięcy. Dopiero wtedy widoczne są ostateczne efekty plastyki powiek.
Proces gojenia i przebieg okresu rekonwalescencji zależy przede wszystkim od indywidualnych cech organizmu pacjenta, jego postępowania po operacji, ale również od podejścia lekarza (np. dokładny wywiad i badania przed zabiegiem pozwalające wykluczyć obecność przeciwwskazań) oraz sposobu przeprowadzenia zabiegu. Niezwykle ważne jest doświadczenie chirurga i udzielenie pacjentowi wyczerpujących informacji nie tylko na temat odpowiedniego postępowania po plastyce powiek, ale również wyglądu i dyskomfortu, jaki może pojawić się po zabiegu.
Ponieważ plastyka powiek jest interwencją chirurgiczną u pacjentów w pierwszych dniach po zabiegu może pojawić się ból, obrzęk, zasinienie, czy uczucie napięcia skóry oraz uczucia napięcia skóry, które zazwyczaj ustępują w ciągu kilku, kilkunastu dni (obrzęk może utrzymywać się dłużej). Objawy są całkowicie normalne i nie powinny stanowić powodu do niepokoju. Jednak w razie jakichkolwiek wątpliwości pacjent może skonsultować się z lekarzem.
Zabieg plastyki powiek ma na celu poprawę estetyki wyglądu, a często również poszerzenie pola widzenia. Aby osiągnąć oczekiwane rezultaty istotne jest nie tylko profesjonalne podejście chirurga, ale również pacjenta, ponieważ stosowanie się do zaleceń i właściwa pielęgnacja mogą mieć duży wpływ na przebieg procesu gojenia.
Bezpośrednio po zabiegu plastyki powiek, przede wszystkim do momentu ściągnięcia szwów (5-7 dni), należy minimalizować ryzyko infekcji, dlatego konieczna jest rezygnacja z noszenia soczewek kontaktowych, nakładania makijażu, ciągłego dotykania miejsc po operacji. Pacjenci nie powinni również korzystać z basenu, jacuzzi i sauny. W większości przypadków zaleca się również stosowanie maści antybakteryjnych.
Bezwzględnie należy chronić oczy przed promieniowaniem UV, dlatego pacjenci muszą chodzić w ciemnych okularach. W celu celu minimalizowania obrzęków i ewentualnych zasinień zaleca się uniesienie głowy w czasie snu. Pacjent może stosować również zimne okłady.
W okresie gojenia (2-4 tygodnie) należy ograniczyć aktywność fizyczną i najlepiej całkowicie zrezygnować z palenia tytoniu i spożywania alkoholu, ponieważ mogą osłabiać odporność i zdolność do regeneracji. Spowolnienie procesu gojenia zwiększa ryzyko powikłań i blizn.
Efekty plastyki powiek zależą w dużym stopniu od doświadczenia i profesjonalizmu chirurga wykonującego zabieg, ale na ostateczne rezultaty wpływa również sam przebieg procesu gojenia, który może zależeć od czynników takich jak:
Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań po plastyce powiek, mogących wpłynąć na ostateczny efekt zabiegu, należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza. W okresie rekonwalescencji ważne jest nie tylko pamiętanie o zmianie opatrunków, stosowaniu przepisanych maści, czy odpowiedniej pozycji do spania, ale również czynności i zachowania, których należy unikać. Eliminacja określonych zachowań znacząco ogranicza ryzyko pojawienia się infekcji po zabiegu, a tym samym może wpływać na przebieg gojenia i uzyskane rezultaty operacji. W czasie gojenia ran pacjenci po plastyce powiek powinni unikać:
Proces regeneracji tkanek po zabiegu jest zjawiskiem indywidualnym i zależy od wielu czynników. W większości przypadków szwy zdejmuje się po 5-7 dniach, a okres gojenia powiek trwa od 2 do 4 tygodni. Niemniej jednak objawy takie jak zaczerwienienie czy obrzęk mogą być obserwowane przez dłuższy czas. Całkowita regeneracja tkanek trwa kilka miesięcy, dlatego dopiero po tym czasie można ocenić uzyskane rezultaty.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące rekonwalescencji po operacji plastyki powiek.
Czas powrotu do pracy zależy przede wszystkim od zajęcia, które wykonuje pacjent. W przypadku pracy umysłowej zwykle zaleca się 7-9 dni zwolnienia, ale wiele zależy od samopoczucia. Ciężka praca fizyczna jest niewskazana, dlatego w grupie pacjentów wykonujących zawody związane ze znacznym wysiłkiem najczęściej zalecane są 3-4 tygodnie odpoczynku.
Znaczna opuchlizna po operacji powiek, widoczna w pierwszych dniach po zabiegu, jest zjawiskiem normalnym i stopniowo zmniejsza się w ciągu 2-4 tygodni. U niektórych pacjentów nieznaczna opuchlizna widoczna jest nawet dłużej.
Bezpośrednio po plastyce powiek górnych lub dolnych oczy są opuchnięte, zaczerwienione, a przy zabiegu na opadające powieki górne wyraźnie widoczne są również szwy na powiekach. W kolejnych dniach mogą pojawić się również zasinienia. Objawy związane z przeprowadzoną procedurą stopniowo ustępują w ciągu 2-4 tygodni. Całkowity czas rekonwalescencji po operacji jest jednak dłuższy, dlatego ostateczny efekt zabiegu widoczny jest po kilku miesiącach.
Plastyka powiek górnych wykonywana jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Zabiegi w znieczuleniu ogólnym wykonuje się rzadziej. Sedacja stosowana jest przede wszystkim przy plastyce powiek dolnych, lub górnych i dolnych.
Grudki na powiekach po plastyce powiek wyczuwalne są zwykle we wczesnym okresie pooperacyjnym i powstają w miejscach wkłuć igły w trakcie szycia powieki. Jeśli zgrubienia pojawiają się w późniejszym okresie, warto skonsultować się z lekarzem.
Zazwyczaj blizna po blefaroplastyce widoczna jest przez kilka miesięcy potrzebnych na regenerację tkanek. Ponieważ korekta powiek górnych wykonywana jest przez nacięcie wykonane w jej naturalnym zgięciu, ślad po operacji widoczny jest przede wszystkim przy zamkniętych oczach.
Korekty opadających powiek górnych dokonuje się poprzez nacięcie skóry w naturalnym zagięciu powieki, tak aby zminimalizować ryzyko widoczności blizny. Przy prawidłowym procesie gojenia i postępowaniu zgodnym z zaleceniami lekarza ślad po operacji jest właściwie niewidoczny. W przypadku niedostosowania się do zaleceń pooperacyjnych, szczególnie tych dotyczących ochrony skóry wokół oczy przed promieniowaniem UV, istnieje duże ryzyko przebarwień i widoczności blizny.
Źródła
Gregory H Branham, Lower Eyelid Blepharoplasty, 2016
Yi Zhang, Mengjuan Li, Shaorong Lei, Jianhong Long, Min Qi, Less is better-Full-incision double-eyelid blepharoplasty with rapid recovery, 2023
Mohammed Alghoul, Blepharoplasty: Anatomy, Planning, Techniques, and Safety, 2019
Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub chcesz uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z nami telefonicznie, wyślij wiadomość mailową lub skorzystaj z poniższego formularza. Jeden z naszych ekspertów z przyjemnością pomoże Ci i odpowie na wszystkie pytania.