Dowiedz się, kiedy warto wykonać zabieg i jak sobie poradzić ze starzeniem się skóry po plastyce powiek?
Starzenie się skóry to naturalny proces, który dotyka każdego człowieka. Twarz jest obszarem, na którym oznaki starzenia pojawiają się najszybciej, a ze względu na strukturę skóry szczególnie newralgicznym elementem są oczy. Zmarszczki, opadające powieki, worki pod oczami, czy opadanie brwi mogą dodawać lat i nadawać twarzy zmęczonego wyglądu. Dlatego wiele osób decyduje się na plastykę powiek + uniesienie brwi, które pozwalają na przywrócenie konturu, odświeżenie spojrzenia i nadanie oczom młodzieńczego blasku. Dowiedz się, kiedy warto wykonać zabieg i jak sobie poradzić ze starzeniem się skóry po plastyce powiek?
Starzenie się skóry wokół oczu to złożony proces, który wynika zarówno z czynników wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Skóra w tym obszarze jest wyjątkowo cienka i delikatna, co sprawia, że jest szczególnie wrażliwa, podatna na uszkodzenia i stosunkowo szybkie pojawianie się objawów starzenia.
Skóra ulega nieustannym przemianom, jednak w pewnym wieku procesy regeneracyjne zaczynają przebiegać wolniej, a naturalne procesy przyczyniają się do stopniowego pogarszania się kondycji skóry i pojawiania się naturalnych efektów starzenia. Zazwyczaj pierwsze pojawiają się kurze łapki, czyli drobne zmarszczki przy zewnętrznym kąciku oka, związane z pracą mięśni mimicznych, mrużeniem oczu w trakcie uśmiechania się, czy mówienia.
Wraz z wiekiem obniża się poziom naturalnego kwasu hialuronowego w organizmie, następuje również zmniejszenie produkcji kolagenu i elastyny, czyli białek odpowiedzialnych za jędrność i elastyczność skóry. Utrata tych składników przyczynia się do spadku nawilżenia, zwiotczenia skóry i utraty sprężystości. Początkowo płytkie zmarszczki mimiczne z czasem zmieniają się w statyczne, widoczne niezależnie od pracy mięśni.
Postępujący proces starzenia przyczynia się do utraty tkanki tłuszczowej w okolicy oczu, co prowadzi do zapadania się skóry, uwidaczniania doliny łez i pojawienia się cieni pod oczami. Utrata objętości tkanek sprawia, że twarz wygląda na zmęczoną i starszą. Osłabienie mięśni wokół oczu i rozciąganie skóry sprawia, że powieki zaczynają opadać, co stanowi nie tylko estetyczny, ale również medyczny problem, przyczyniając się do ograniczenia pola widzenia. Ponadto, stopniowo, w wyniku przesuwania i gromadzenia się tkanki tłuszczowej dochodzi do powstawania worków pod oczami a czasami również obniżenia brwi.
Oprócz naturalnych zmian zachodzących w organizmie, na starzenie się skóry wokół oczu wpływają również czynniki zewnętrzne, które mogą przyspieszać cały proces. Wśród nich szczególne znaczenie ma ekspozycja na promieniowanie UV, które uszkadza skórę, sprzyja tworzeniu się wolnych rodników, a dodatkowo przyczynia się do powstawania przebarwień. Oprócz promieniowania niekorzystnie wpływa również: zanieczyszczenia środowiska, palenie tytoniu, niezdrowa dieta, niewystarczające nawodnienie organizmu i brak odpowiedniej pielęgnacji skóry.
Opadanie powiek oraz obecność worków pod oczami, to jedne z najbardziej widocznych objawów starzenia się skóry w okolicy oczu. Przypadłości mają nie tylko konsekwencje estetyczne, objawiające się postarzonym, zmęczonym wyglądem oczu i całej twarzy, ale również może wpływać na zmniejszenie pola widzenia i pogorszenie samopoczucie pacjenta.
Na rozwój problemu wpływa przede wszystkim:
Ze względu na to, że opadanie powiek i worki pod oczami mogą stanowić dokuczliwy problem, wielu pacjentów decyduje się na zabiegi medycyny estetycznej lub chirurgii plastycznej prowadzące do poprawy wyglądu i funkcjonalności oczu. Chociaż powieki można podnieść za pomocą mniej inwazyjnych metod, takich jak np. botoks, czy nici liftingujące, jedną z najskuteczniejszych metod, zapewniających długotrwałe efekty jest plastyka powiek górnych (blefaroplastyka) z uniesieniem brwi. Podobnie w przypadku powieki dolnej, chociaż niektóre metody (np. laser frakcyjny CO2, mezoterapia mikroigłowa) mogą wpłynąć na poprawę kondycji skóry i wyglądu.
Plastyka powiek to zabieg, który można przeprowadzić na różnych etapach życia, w zależności od indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Zabieg można rozważyć, gdy zmiany wokół oczu znacząco wpływają na estetykę i/lub funkcjonalność oczu.
Procedurę przeprowadza się zwykle między 35. a 70. rokiem życia. Występowanie dokuczliwego opadania powiek lub worków pod oczami u osób przed 40. rokiem życia wiąże się zwykle z predyspozycjami genetycznymi. Na tak wczesne interwencje decydują się również osoby z asymetrią powiek lub pacjenci niezadowoleni z efektów zabiegów medycyny estetycznej. Zabieg może być przeprowadzony również u starszych pacjentów, po 70. roku życia, jednak należy brać pod uwagę ogólny stan zdrowia i potencjalne ryzyko związane z przeprowadzaniem operacji.
Dlatego niezwykle istotne jest zaczerpnięcie opinii specjalisty, który ułatwi wybór najlepszego momentu na przeprowadzenie zabiegu, uwzględniając nie tylko wiek i potrzeby pacjenta, ale również porę roku (w okresie zimowym i wczesnowiosennym skóra jest mniej narażona na promieniowanie słoneczne), czy czas potrzebny na rekonwalescencję (np. planując zabieg przed ważną uroczystością, urlopem). Konsultacja z doświadczonym lekarzem pomoże ocenić, kiedy warto przeprowadzić zabieg, aby uzyskać optymalne rezultaty i cieszyć się długotrwałymi efektami plastyki powiek.
Plastyka powiek przynosi znaczną poprawę wyglądu i funkcjonalności okolicy oczu, jednak nie zatrzymuje procesu starzenia się skóry. Dlatego, pomimo usunięcia nadmiaru skóry, przepuklin tłuszczowych, fragmentów mięśni i uniesienia brwi w dalszym ciągu będzie dochodzić do rozciągania się włókien, wiotczenia skóry i powstawania zmarszczek. Z czasem powieki mogą znowu zacząć opadać, nadając twarzy zmęczony wygląd. W takich przypadkach, jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań, możliwe jest przeprowadzenie ponownego zabiegu plastyki powiek. Ponowny zabieg jest jednak bardziej skomplikowany, wiąże się z większym ryzykiem i wymaga dużego doświadczenia chirurga.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące związku pomiędzy plastyką powiek a starzeniem się skóry.
Efekty plastyki powiek są długotrwałe, jednak ze względu na postępujące procesy starzenia rezultaty zazwyczaj w pełni utrzymują się przez 5-10 lat (lub dłużej). Dokładny czas zależy od indywidualnych czynników, takich jak tempo starzenia się skóry, styl życia, genetyka, czy wiek wykonania zabiegu.
Opadanie powiek po wcześniejszej korekcji, wynikające z postępujących procesów starzeniowych, można usunąć poprzez ponowną plastykę powiek lub zmniejszyć poprzez zastosowanie innych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, np. botoks, nici, laser frakcyjny CO2 czy laser pikosekundowy.
W zależności od rodzaju problemu odmłodzenie skóry wokół oczu wymaga przeprowadzenia zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, np. kwasu hialuronowego, botoksu, radiofrekwencji mikroigłowej, mezoterapii, lasera CO2 czy pikosekundowego. Skuteczne i długotrwałe rezultaty w przypadku opadania powiek lub worków pod oczami zapewnia plastyka powiek górnych i/lub dolnych.
Plastykę powiek wykonuje się najczęściej u osób w wieku od 35 do 70 lat. Decyzja o zabiegu powinna zależeć od indywidualnych potrzeb i stanu skóry pacjenta.
Plastykę powiek można przeprowadzić 1-2 razy w życiu.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub chcesz uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z nami telefonicznie, wyślij wiadomość mailową lub skorzystaj z poniższego formularza. Jeden z naszych ekspertów z przyjemnością pomoże Ci i odpowie na wszystkie pytania.