Jakie czynniki odpowiadają za powstawanie zmarszczek głębokich? Jak można opóźnić ten procesy i jak pozbyć się istniejących już zmarszczek?
Starzenie się skóry i pojawianie się głębokich zmarszczekto nieuniknione procesy, ale dzięki nowoczesnym technologiom i skutecznymzabiegom medycyny estetycznej można znacząco spowolnić te procesy, a nawet jezatrzymać i cofnąć. Kwas hialuronowy, toksyna botulinowa oraz fotoodmładzanielaserem to tylko niektóre z opcji dostępnych dla pacjentów chcących przywrócićmłody wygląd skóry twarzy. Dowiedz się, jakie czynniki odpowiadają zapowstawanie zmarszczek głębokich. Jak można opóźnić ten procesy i jak pozbyćsię istniejących już zmarszczek?
Zmarszczki to naturalny efekt starzenia się skóry,a ich powstawanie i intensywność są skutkiem wielu czynników. Główną przyczynąpojawiania się zmarszczek jest spadek poziomu kwasu hialuronowego oraz zmniejszenieprodukcji kolagenu i elastyny w skórze.. Obniżenie poziomu tych białek wskórze wyraźnie wpływa na stopniowe pogorszenie jej kondycji i skutkujezmniejszeniem jej jędrności i elastyczności. Spadek poziomu kwasu hialuronowegopowoduje również zmniejszenie zdolności zatrzymywania wody w skórze, coprowadzi do jej wysuszenia i pogłębiania zmarszczek.
Innymi ważnym czynnikami mającymi istotny wpływ na powstawaniezmarszczek są promieniowanie słoneczne, zanieczyszczeniepowietrza, palenie papierosów, stres które dodatkowo przyspieszają processtarzenia się skóry. Szczególną uwagę należy zwrócić na ekspozycję bez odpowiedniego zabezpieczenia na promieniowanie UV, które prowadzi dopoważnych uszkodzeń skóry, przesuszenia i gwałtownego przyspieszenia procesustarzenia się.
Nie wszystkie zmarszczki są takie same. Ich różnorodność iintensywność są efektem stylu życia, genetyki i czynników bezpośredniowpływających na ich powstawanie. Rozróżniamy różne typy zmarszczek powstającychw procesie starzenia się w zależności od przyczyn jakie je wywołują.
Zmarszczki dzieli się również na dynamiczne (mimiczne - powstające wcześnie) i statyczne (powstają później i są mocniej związane z procesami starzeniowymi) oraz płytkie (<0,05 mm głębokości) i głębokie (>0,05 mm).
Głębokie zmarszczki, które są wyraźnie widoczne na skórze twarzy pojawiają się w późniejszym wieku (po 40. roku życia) i są wynikiem utrwalenia i pogłębiania się zmarszczek płytkich. Ich powstanie ma związek z:
Starzenie się skóry jest nieuniknionym procesem, ale współcześnie istnieje wiele możliwości, które pozwalają opóźnić jego widoczne efekty, a często również przywrócić skórze młodzieńczy wygląd. Odpowiednia pielęgnacja skóry, zabezpieczenie jej przed słońcem, czy niepalenie tytoniu zmniejszają ryzyko przedwczesnego powstawania zmarszczek. Korzystanie z rewitalizujących zabiegów medycyny estetycznej (takich jak stymulatory tkankowe, czy mezoterapia mikroigłowa) może realnie wpłynąć na poprawę kondycji i wyglądu skóry z niewielkimi zmianami. Służy również zapobieganiu powstawania nowych zmian, dlatego doskonale sprawdza się w terapii anti-aging. Natomiast pacjenci z głębokimi zmarszczkami, oczekujący efektu gładkiej, młodej skóry, często wymagają bardziej zdecydowanych metod. Takich, które umożliwiają niemal natychmiastowe wygładzenie skóry poprzez wypełnianie zagłębień, lub inne mechanizmy działania.
Obecnie pacjenci, chcący zlikwidować głębokie zmarszczki, nie muszą decydować się na inwazyjne metody chirurgiczne. Współczesna medycyna estetyczna oferuje różnorodne zabiegi, które wpływają na wyraźne wygładzenie i odmłodzenie skóry twarzy. Wśród zabiegów i sposobów zalecanych przy głębokich zmarszczkach wyróżnia się:
Nie wszyscy pacjenci są gotowi lub mogą sobie pozwolić na zabiegi w gabinetach medycyny estetycznej, dlatego warto również w inny sposób wpływać na poprawę kondycji skóry. Przede wszystkim należy ograniczyć narażanie jej na oddziaływanie czynników niszczących, czyli w wielu przypadkach należy zmienić styl życia - zrezygnować z opalania, palenia papierosów, zadbać o odpowiednią dietę, nawodnienie i właściwą ilość snu. Konieczne jest również zadbanie o prawidłową pielęgnację - oczyszczanie, tonizowanie i nawilżenie skóry. Należy dobierać kosmetyki odpowiednie do wieku i pamiętać o kremach z filtrem UV. Warto również zastosować inne domowe sposoby, np. maseczkę o działaniu nawilżająco regenerującym oraz masaże i gimnastykę twarzy.
Niestety, chociaż domowe sposoby mogą przynieść pewne rezultaty, ich efekty nie będą nigdy tak spektakularne, jak w przypadku profesjonalnych zabiegów.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące usuwania głębokich zmarszczek.
Tak, jeśli płytkie zmarszczki mimiczne nie są odpowiednio pielęgnowane z czasem mogą stać się trwałymi i głębokimi zmarszczkami.
Wygładzenie zmarszczek wymaga skorzystania z zabiegów oferowanych przez kliniki medycyny estetycznej.
Dla osób z głębokimi zmarszczkami najlepszym wyborem będą kremy zawierające składniki takie jak retinol, peptydy, kwas hialuronowy, czy witamina E.
Na zmarszczki głębokie najskuteczniejsze są profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej. Wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego mogą "wypełnić" nawet głębokie bruzdy, dając natychmiastowy efekt wygładzenia. Toksyna botulinowa jest skuteczna w redukcji zmarszczek mimicznych. Natomiast zabiegi laserowe, terapie ultradźwiękowe oraz mikronakłuwanie wpływają na regenerację skóry i stymulują produkcję kolagenu.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub chcesz uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z nami telefonicznie, wyślij wiadomość mailową lub skorzystaj z poniższego formularza. Jeden z naszych ekspertów z przyjemnością pomoże Ci i odpowie na wszystkie pytania.