Wypadanie włosów


Każdy z nas wie, że włosy są ważnym elementem naszego wyglądu. Naturalnie, fizjologicznie tracimy ok. 100 włosów dziennie. Nasz niepokój powinna wzbudzić zwiększona ilość wypadających włosów, brak ich odrostu, miejsca przerzedzenia lub wyłysienie.

Przyczyn wypadania włosów jest wiele, czasami wystarczy zadbać o zdrową dietę i ćwiczenia. W innych przypadkach problem wypadania włosów może być uwarunkowany genetycznie lub może być objawem choroby. 

NATURALNE PRZYCZYNY - ZMIANY HORMONALNE

Naturalnymi przyczynami wypadania włosów u kobiet są zmiany hormonalne zachodzące w organizmie, niemal zawsze przekłada się to na wygląd włosów. Do wzmożonego wypadania włosów może przyczyniać się również przyjmowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej. Przerzedzenie włosów to często także problem kobiet w okresie menopauzy. Burza hormonalna, która dotyka kobiety w okresie przekwitania powoduje napady gorąca, bóle głowy i zaburzenia nastroju, które dodatkowo przyczyniają się do osłabienia włosów. 

NIEODPOWIEDNIA DIETA

Chcąc cieszyć się pięknem włosów, należy zacząć od najprostszych czynności. Włosy wymagają regularnego odżywiania - nie tylko od zewnątrz, poprzez wykorzystanie kosmetyków odżywiających, lecz również od środka. Źle odżywiony organizm najczęściej pociąga za sobą złą kondycję włosów.  Zła dieta prowadzi bowiem do powstawania niedoborów witamin i innych ważnych dla kondycji włosów substancji, a zatem - do osłabienia i wypadania włosów.

 

 

STRES

Długotrwałe funkcjonowanie w sytuacji stresowej może przyczynić się do wzmożonego wypadania włosów. Zależy to oczywiście od indywidualnych predyspozycji. Jak zatem ustalić, czy źródłem Twojego problemu z wypadaniem włosów może być stres? Najlepszym sposobem jest zbadanie poziomu kortyzolu. Podwyższony poziom tego hormonu może świadczyć o psychogennym podłożu łysienia. 

CHOROBY GINEKOLOGICZNE

Przyczyną wypadania włosów mogą być choroby związane z zaburzeniem równowagi między męskimi a żeńskimi hormonami płciowymi. Łysienie często towarzyszy wtedy innym zaburzeniom, takim jak trądzik, wzrost masy ciała czy obniżony ton głosu. Objawy te świadczyć mogą o chorobach takich jak zespół policystycznych jajników, torbiele na jajnikach, czy nawet o zmianach nowotworowych. 

CHOROBY TARCZYCY

Kolejną przypadłością, która może powodować wypadanie włosów u kobiet są zaburzenia pracy tarczycy. Tarczyca produkuje hormony regulujące metabolizm i wpływające na tempo przemiany materii, a co za tym idzie - regulujące cykl wzrostu włosa. Wzmożone wypadanie włosów towarzyszy zwykle zarówno niedoczynności, jak i nadczynności tarczycy. W przypadku niedoczynności tarczycy cebulki włosowe stają się osłabione, a włosy - suche i cienkie. Z kolei przy nadczynności tarczycy włosy błyszczą się w nienaturalny sposób i wyglądają jakby były pokryte woskiem. Nadczynność tarczycy powoduje przyspieszenie metabolizmu i - jednocześnie - skrócenie cyklu życia włosa. 

ANEMIA

Za wypadanie włosów podczas anemii odpowiada obniżony poziom żelaza we krwi. Borykając się z łysieniem zawsze warto zbadać poziom żelaza we krwi, gdyż jego niedobór może osłabiać włosy nawet wtedy, gdy nie występują inne, charakterystyczne objawy anemii: jak bladość, duszności czy ogólne osłabienie. 

ŁYSIENIE GENETYCZNE i PLACKOWATE

Łysienie genetyczne u kobiet zwykle przybiera postać tzw. łysienia rozlanego. Objawia się ono przerzedzeniem włosów na całej głowie. Często dotyka ono kobiety po menopauzie, jednak może dotknąć także młode kobiety. Predyspozycje do łysienia genetycznego mają przede wszystkim panie, w których rodzinie pojawiały się przypadki wczesnego łysienia.

Inną formą łysienia genetycznego jest także łysienie androgenowe. Występuje najczęściej na zakolach, linii czoła i czubku głowy.
 

Łysienie plackowate objawia się pojawieniem bezwłosowych plam na skórze głowy.


 
Postawienie trafnej diagnozy stwierdzającej jakie są przyczyny łysienia pozwala na zastosowanie skutecznej terapii. Diagnozowanie przyczyn łysienia może wiązać się z dodatkowymi kosztami (np. koszty badań laboratoryjnych), jednak pozwala ono na zminimalizowanie czasu i pieniędzy wydanych na nieskuteczne środki.

Instytut dr Stawowskiej posiada szeroki wachlarz terapii dla osób zmagających się z problemem wypadania włosów. Umów się na wizytę i spełnij swoje marzenie o pięknych i gęstych włosach!


Peptydowa terapia włosów

Terapia komórkami macierzystymi i czynnikami wzrostu

Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym

Mezoterapia igłowa

 


 

Szukaj

Najnowsze posty

zobacz pozostałe pisy na blogu:

 • 2020-02-07

  Kwas hialuronowy - król wypełniaczy

  dr Elżbieta Stawowska

    Małoinwazyjny, skuteczny, efektywny.   Zabiegi przy jego użyciu są odwracalne w skutkach i nie wywołują trwałej zmiany w wyglądzie. Nic więc dziwnego, że kwas hialuronowy to nadal król wypełczniaczy w medycynie estetycznej.   Kwas hialuronowy występuje naturalnie w naszym organizmie – wraz z włóknami elastyny i kolagenu – decyduje o...

  więcej
 • 2020-01-20

  Skuteczna depilacja - LightSheer Duet

  dr Elżbieta Stawowska depilacja-laserowa

  Zabiegi depilacji laserowej w Instytucie dr Stawowskiej wykonujemy laserem medycznym Light Sheer Duet amerykańskiej firmy Lumenis. Nasz Instytut posiada rekomendację firmy Coherent (przedstawiciela firmy Lumenis na Polskę) dotyczącą wysokiej jakości usług depilacji laserowej. Gwarantuje to zarówno wysoką jakość sprzętu, bardzo dobry stan techniczny urządzenia...

  więcej
 • 2019-12-19

  Męska sprawa - o zabiegach medycyny estetycznej

  dr Elżbieta Stawowska meska-pielegnacja

    Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej i kosmetyki  cieszą się coraz większą popularnością wśród mężczyzn, a dbanie o swój wygląd, szerzej mówiąc – o wizerunek – jest codziennością dla coraz większej ilości Panów.   Panowie chętnie korzystają z zabiegów   ze wskazań medycznych jak i estetycznych poprawiających wygląd skóry, a także...

  więcej
 • 2019-12-02

  Sebacia - często zadawane pytania

  dr Elżbieta Stawowska sebacia

  Na czym polega procedura Sebacia? Zabieg Sebacia działa na trądzik na twarzy za pomocą wyjątkowych mikrocząsteczek złota Sebacia Gold Microparticles oraz lasera medycznego. Czy zabieg jest jednrozazowy? Zazwyczaj wykonuje się 3 sesje w odstępie około 1 tygodnia. Jak wygląda zabieg? W gabinecie lekarskim Mikrocząsteczki Sebacia są dostarczane...

  więcej


Nasza strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem