Peelingi należą do najbardziej popularnych zabiegów, wykonywanych w gabinetach dermatologicznych i medycyny estetycznej. Wspomagają leczenie wielu schorzeń i niedoskonałości skóry. Są to zabiegi polegające na kontrolowanym uszkodzeniu naskóra i/lub skóry właściwej, za pomocą substancji chemicznych, powodujących złuszczanie. W zależności od rodzaju i stopnia penetracji substancji czynnych, użytych do zabiegu, wyróżniamy peelingi: powierzchowne, średniogłębokie i głębokie. Rodzaj peelingu dobierany jest indywidualnie, w zależności od wskazań oraz preferencji pacjenta.
Jakie są efekty pozabiegowe?
Jak często wykonujemy peelingi?
Zabiegi lecznicze wykonywane są w seriach, ale można też wykonać jednorazowy zabieg, by odświeżyć wygląd skóry.
Co się dzieje w trakcie i po peelingu?
Podczas peelingu, pacjent często odczuwa krótkotrwałe pieczenie. By osoba poddawana zabiegowi, czuła się bardziej komfortowo, chłodzimy jej skórę, używając wiatraczka. Po peelingu, skóra, w większości przypadków, jest zaczerwieniona. Rumień z reguły cofa się w ciągu kilku godzin po zabiegu. W przypadku peelingów bardziej agresywnych, może wystąpić obrzęk i nasilony rumień, utrzymujący się przez kilka dni. W następstwie peelingu chemicznego dochodzi do złuszczenia naskórka (o różnej intensywności), które trwa przeciętnie kilka dni. W przypadku peelingów powierzchownych, działanie preparatów jest prawie niezauważalne, natomiast w średniogłebokich, jest bardziej intensywne i wymaga pozostania w domu przez kilka dni. Rezultaty zabiegu widoczne są po 2 tygodniach.
Jakie są przeciwwskazania do wykonania peelingów?
- alergiczne, bakteryjne i wirusowe choroby skóry,
- aktywna opryszczka,
- skłonność do powstawania bliznowców,
- ciąża, karmienie piersią,
- doustna terapia pochodnymi witaminy A,
- uczulenie na salicylany w przypadku peelingów zawierających kwas salicylowy,
- ekspozycja skóry na słońce, korzystanie z solarium (obowiązkowe jest stosowanie filtrów z wysokim SPF),
- zakończenie zabiegów: depilacji, elektrolizy, mikrodermabrazji na tydzień przed planowanym peelingiem,
- w dniu zabiegu, nie należy golić włosów.
Jak należy postępować po peelingach?
Postępować zgodnie z zaleceniami osoby wykonującej zabieg, unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce, stosować kosmetyki pielęgnacyjne z wysokimi filtrami UV.