Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową

Pocenie jest normalnym zjawiskiem fizjologicznym, pozwalającym utrzymać prawidłową temperaturę ciała i zapobiegającym przegrzaniu organizmu. Pot wydzielany jest przez gruczoły potowe za pomocą porów potowych, które zlokalizowane są w obrębie całej skóry. Najwięcej gruczołów potowych znajduje się w skórze dłoni i stóp. Pocenie zależy między innymi od warunków klimatycznych, czynników hormonalnych, rodzaju spożywanych pokarmów oraz współistniejących schorzeń.Nadmierna potliwość (hyperhidrosis) to określenie medyczne stanu nadmiernego pocenia się. Zaczyna się zwykle w młodości i nieleczona trwa całe życie. Utrudnia to wykonywanie zwykłych, codziennych czynności i może być przyczyną kłopotliwych sytuacji w życiu zawodowym i towarzyskim.Miejscowa nadpotliwość ograniczona jest do konkretnej okolicy ciała i najczęściej dotyczy pach, dłoni, podeszew stóp, twarzy i innych okolic ciała.Natomiast, gdy nadmierna potliwość dotyczy rozległego obszaru ciała, wówczas określa się ją mianem uogólnionej nadpotliwości.


Dostępnych jest wiele sposobów leczenia nadmiernej potliwości. Wybór leczenia powinien być dokonany przez specjalistę i zależy od nasilenia i lokalizacji nadpotliwości, a także od jej wpływu na życie towarzyskie i zawodowe pacjenta .


 

Najskuteczniejszą i zalecaną metodą leczenia nadpotliwości dłoni, stóp, pach i twarzy jest podawanie toksyny botulinowej.

 


 

Jakie są efekty pozabiegowe?

Efekty zabiegu pojawiają się po kilkunastu dniach, a jego działanie utrzymuje się kilka miesięcy. Toksyna botulinowa jest lekiem podawany jest w postaci injekcji. Blokuje działanie nerwów dochodzących do gruczołów wydzielniczych, a tym samym zapobiega wydzielaniu się potu. 
  Czy zabieg jest bolesny?

W leczeniu nadpotliwości pach, ból w trakcie zabiegu jest niewielki. Na życzenie pacjenta czasami stosuje się znieczulenie miejscowe przy użyciu maści. Natomiast w przypadku leczenia nadpotliwości dłoni i stóp, ze względu na bolesność, stosuje się krótkotrwałe znieczulenie anestezjologiczne.
 Jakie są przeciwskazania do wykonania zabiegu?

BEZWGLĘDNE:
  • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona)
  • nadwrażliwość na składniki preparatu (albuminy ludzkie)
  • stosowanie następujących leków lub okres do 1 tygodnia od ich odstawienia:
                  - aminoglikozydy (streptomycyna, gentamycyna, amikacyna, kanamycyna itp.)
                  - aminochinolony (chlorochina, hydroksychlorochina)
                  - D-penicylamina (Cuprenil)
                  - cyklosporyna
                  - tubokuraryna, pankuronium, galamina
                  - sukcynylocholina
                  - linkomycyna, tetracyklina, polimyksyna
  • miejscowe infekcje skóry
  • ciąża, okres laktacji
WZGLĘDNE:
  • zaburzenia krzepnięcia
  • stosowanie leków antykoagulacyjnych (np. aspiryna)Czy zabieg jest bezpieczny?

Preparaty toksyny botulinowej są stosowane od ponad 20 lat w wielu jednostkach chorobowych. Na podstawie licznych badań i doświadczeń wielu ośrodków, można stwierdzić, że używanie tej substancji jest bezpieczne i skuteczne. Preparat działa wyłącznie czasowo i lokalnie, a jego minimalne dawki nie mają żadnego działania ogólnoustrojowego. Ważne jest również, że powtarzalność zabiegu nie skutkuje toksycznością w wyniku sumowania dawek preparatu w organizmie.
  • Dodaj link do:
  • facebook.com