Dermatologia

Kriochirurgia

Zabieg już od: 170pln

Co to kriochirurgia dermatologiczna?

Kriochirurgia jest techniką mało inwazyjną. W wielu przypadkach może być wykonana za pomocą cienkiej igły, co ogranicza ryzyko powikłań i skraca czas rekonwalescencji. Zabieg ten często stosowany jest ambulatoryjnie, co oznacza, że pacjenci zazwyczaj mogą wrócić do domu tego samego dnia.

Kriochirurgia to metoda leczenia przy zastosowaniu niskich temperatur w celu usunięcia różnych schorzeń skóry. Technika ta wykorzystuje zimno w celu zniszczenia nieprawidłowych komórek lub tkanek na skórze.

Do zabiegu używa się ciekłego azotu. Jest on aplikowany bezpośrednio na tkankę objętą zmianami, co powoduje szybkie zamrożenie i następnie rozmrożenie tkanek, prowadząc do ich zniszczenia. Metodą kriochirurgii można walczyć m.in. z żylakami czy włókniakami.

Kriochirurgia - ile czasu trwa zabieg?

Czas trwania procedury kriochirurgii zależy od wielu czynników, w tym od rodzaju i rozmiaru obszaru, który ma być leczony. Na ogół sama aplikacja ciekłego azotu trwa od kilku do kilkunastu sekund.

W przypadku mniejszych zmian skórnych, takich jak brodawki czy znamiona, cały zabieg łącznie z przygotowaniem i opieką po zabiegu, może trwać od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Jest to więc szybka i skuteczna metoda na pozbycie się uciążliwych zmian skórnych.

Rzeczywisty czas trwania zabiegu kriochirurgii może się różnić w zależności od specyficznych okoliczności pacjenta i decyzji lekarza prowadzącego. 

Kriochirurgia Białystok — wskazania

Kriochirurgia zmian skórnych, jako metoda leczenia wykorzystująca niskie temperatury do niszczenia nieprawidłowych lub chorobowych tkanek, ma wiele zastosowań. Wskazania do jej stosowania mogą obejmować:
- Dermatologia: W przypadku chorób skóry, kriochirurgia jest często wykorzystywana do leczenia brodawek, znamion, niektórych form raka skóry oraz innych nieprawidłowości skórnych.
- Ginekologia: Kriochirurgia może być stosowana do leczenia niektórych schorzeń ginekologicznych, w tym niektórych zmian przedrakowych szyjki macicy (kriochirurgia nadżerki).
- Okulistyka: W okulistyce, kriochirurgia jest czasem wykorzystywana do leczenia niektórych schorzeń siatkówki, takich jak siatkówczak.
- Nowotwory: W dziedzinie onkologii, kriochirurgia jest czasem stosowana do leczenia pewnych typów raka, takich jak rak wątrobowokomórkowy.

Jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu?

Po zabiegu kriochirurgii na skórze, na leczonym obszarze zazwyczaj pojawia się pęcherz lub strup, który goi się w ciągu kilkunastu dni. Co istotne, zabieg ten jest mniej inwazyjny niż tradycyjne wycinanie zmian chirurgicznie, dzięki czemu z reguły nie pozostawia blizn. 

Ważne jest, aby nie naruszać obszaru gojenia i pozwolić strupkowi odpaść samoistnie. Warto też unikać ekspozycji na słońce i regularnie stosować kremy ochronne zgodnie z zaleceniami lekarza.

Jak często wykonywać zabieg?

Częstotliwość wykonania zabiegu kriochirurgii zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj leczonej zmiany, rozmiar i lokalizacja tkanki poddanej zabiegowi, a także indywidualna odpowiedź pacjenta na leczenie.

W przypadku niektórych schorzeń, takich jak brodawki czy niektóre zmiany skórne, jedna sesja kriochirurgii może być wystarczająca do skutecznego leczenia. W innych przypadkach, jak np. przy niektórych formach raka, może być konieczne przeprowadzenie kilku sesji kriochirurgii w odstępach czasu co 2-6 tygodni.

W każdym przypadku decyzję o częstotliwości i konieczności powtórzenia zabiegu kriochirurgii podejmuje lekarz na podstawie indywidualnej oceny stanu pacjenta. Jest to bardzo ważne, aby regularnie konsultować się z lekarzem i przestrzegać jego zaleceń dotyczących planu leczenia, ponieważ wpływa to na ostateczny sukces leczenia.

Kriochirurgia - cena:

Kriochirurgia

170 - 350zł

Cena ustalana indywidualnie podczas konsultacji.

Zabieg wykonuje:

Elżbieta Stawowska

Specjalista dermatologii i wenerologii

Więcej informacji
search

Skontaktuj się z nami

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub chcesz uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z nami telefonicznie, wyślij wiadomość mailową lub skorzystaj z poniższego formularza. Jeden z naszych ekspertów z przyjemnością pomoże Ci i odpowie na wszystkie pytania.

Przesyłając ten formularz, potwierdzasz, że przeczytałeś i akceptujesz politykę prywatności oraz regulamin.

Dziękujemy! Twoje zgłoszenie zostało przesłane.
Upss! Coś poszło nie tak.
Jeden z lekarzy wskazuje godziny otwarcia instytutu.
Umów wizytę
Wróć na górę
arrow_upward