Depilacja laserowa - fakty i mity

Ładna skóra to skóra bez włosów. Nadmierne lub niepożądane owłosienie stanowi problem wielu kobiet i mężczyzn. Zazwyczaj dokonuje się depilacji ze wskazań typowo kosmetycznych, jednak w wielu przypadkach depilacja laserowa jest wskazaniem lekarskim np. gdy występują stany zapalne na skórze.

 

Istnieje wiele metod usuwania owłosienia, my skupimy się na tym najbardziej skutecznym, czyli na depilacji laserowej. Na temat tej metody istnieje dużo opinii, dlatego postanowiliśmy oddzielić fakty od mitów, krążących w internecie.

 

1. Każdy może  poddać się zabiegowi depilacji laserowej - NIEPRAWDA

Do wykonania zabiegu istnieje kilka przeciwwskazań. Specjalista podczas wstępnej konsultacji kwalifikuje pacjenta.
 

 • - Ciąża jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania depilacji laserowej.
 
 • - Kolejnym, podstawowym przeciwwskazaniem jest świeżo opalona skóra. Chcąc poddać się depilacji laserowej należy odczekać przynajmniej 6 tygodni. Wykonanie takiego zabiegu wcześniej wiąże się z większym ryzykiem podrażnienia, wystąpieniem przebarwień i mniejszą skutecznością.
 
 • - Innym przeciwwskazaniem spotykanym w praktyce dość często jest przyjmowanie leków światłouczulających tzn. takich, które mogą powodować nieprawidłowe reakcje skóry na światło słoneczne i światło laserowe m.in. kremy zawierające wysokie stężenie wit.A np. Retinol.
 
 • - Kolejnym przeciwwskazaniem jest przyjmowanie ziół dziurawca lub nagietka, należy odczekać przynajmniej jeden miesiąc chcąc się poddać depilacji laserowej.
 
 • - Po stosowaniu peelingów chemicznych, również należy odczekać 2 tygodnie.
 
 • - Wśród przeciwwskazań wymienia się również bielactwo, łuszczycę.


 

2. Depilacja laserowa jest szczególnie polecana pacjentom z tendencją do wrastania włosków - PRAWDA

Niektórzy mają skłonność do wrastania włosków, tworzenie stanów zapalnych – grudek i krostek, a w konsekwencji do powstawania przebarwień, a nawet blizn. U tych osób depilacja laserowa nie tylko usuwa włosy, również w jej konsekwencji stan skóry ulega znacznej poprawie.


 

3. Depilacja laserowa jest przeciwwskazaniem u nastolatek - NIEPRAWDA

Zabiegi te można wykonywać w każdym wieku, ale u takich młodych pacjentek stan owłosienia może się zmieniać, ze względu na nieustabilizowaną gospodarkę hormonalną.


 

4. Do zabiegu depilacji laserowej nie trzeba żadnego specjalnego przygotowania - NIEPRAWDA

Należy zaprzestać wyrywania włosów przynajmniej 1 miesiąc przed zabiegiem, nie wolno więc wyrywać włosów depilatorem, woskiem, czy pęsetą. Nie oznacza to, że włosy mają być długie, można je golić jednorazową maszynką.


 

5. Jeden zabieg depilacji laserowej usunie wszystkie włosy - NIEPRAWDA

Zwykle należy przeprowadzić 3-5 serii zabiegów w odstępach co 6-8 tygodni. Po każdym zabiegu włosy początkowo zaczynają normalnie odrstać, ale po 2-3 tygodniach wszystkie (lub prawie wszystkie) wypadają. Okres bez włosów trwa 4-8 tygodni. Następnie pojawią się nowe włosy i należy przyjść na kolejny zabieg. Po każdym zabiegu będzie odrastać coraz mniej nowych włosów, w czasie jednego zabiegu można usunąć 20-30% włosów.


 

6. Depilacja laserowa usuwa włosy w 100% - NIEPRAWDA

Skuteczność depilacji laserowej ocenia się na około 80-90%. Po serii zabiegów mogą zostać nieliczne włosy, które są słabsze, cieńsze i mniej odczuwalne na skórze podczas dotyku. Zabiegi mogą być mniej skuteczne jeśli usuwamy włosy mające mało barwnika np. jasnobrązowe, lub gdy skóra pacjenta jest opalona. Należy pamiętać o tym, że na twarzy u kobiet (czy w innych miejscach hormonozależnych) mogą w przyszłości rozwinąć się nowe włosy. Jest to zależne od hormonów lub/i czynników genetycznych.


 

7. Depilacja laserowa powinna odbywać się pod nadzorem lekarza - PRAWDA

Laserowe usuwanie owłosienia to zabieg inwazyjny, nad przebiegiem którego powinien czuwać dermatolog.


 

8. Szkodliwe promieniowanie - NIEPRAWDA

Jak powszechnie wiadomo, pewne rodzaje promieniowania mogą przyczyniać się do uszkodzenia struktury komórek DNA, a w konsekwencji doprowadzić do rozwoju nowotworu. Szkodliwe dla zdrowia ludzkiego jest promieniowanie X oraz gamma, zaliczane do grupy promieniowania jonizującego.


Sceptyczne opinie i nieufność względem zabiegów laserowych być może wynika ze złej sławy powyższych rodzajów energii i mylnych skojarzeń. Natomiast według amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (Food and Drug Administration) wykorzystywana energia laserowa w usuwaniu owłosienia opiera się na promieniowaniu niejonizującym. Ten typ promieniowania nie doprowadza do procesu jonizacji i jednocześnie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, pod warunkiem prawidłowego użytkowania energii laserowej według ściśle określonych procedur.


 

9. Promieniowanie laserowe penetruje przez wszystkie warstwy skóry i może uszkodzić narządy rodne - NIEPRAWDA

Zabiegi laserowego usuwania owłosienia nie wpływają negatywnie na narządy rodne i nie przyczyniają się do bezpłodności  Niezwykle ważną kwestią jest obszar objęty działaniem lasera. W przypadku epilacji laserowej, wiązka lasera działa wyłącznie powierzchownie w skórze i pozostaje na jej poziomie, nie przyczyniając się do uszkodzenia i mutacji DNA. 

Impuls energii, docierając do mieszka włosowego, podgrzewa go i jednocześnie niszczy. Światło lasera nie przenika jednak przez strukturę mieszka włosowego, a jego aktywność nie wpływa na znajdujące się w pobliżu miejsc intymnych narządy rodne.10. Jesień i zima są najlepszym momentem do rozpoczęcia serii zabiegów - PRAWDA 

Słońce i mocna opalenizna to jedno z najważniejszych przeciwskazań depilacji laserowej. Ta partia ciała, która będzie poddana zabiegowi, nie może być wystawiana na promienie słoneczne conajmniej na 3 tygodnie przed depilacją oraz 2-3 tygodnie po depilacji. Unikniemy dzięki temu przebarwień i niepotrzebnych podrażnień skóry. Poza tym, w okresie jesiennym i zimowym skóra jest trochę jaśniejsza, co sprawia, że światło lasera będzie lepiej absorbowane przez same włosy i zabiegi będą bardziej efektywne. Oczywiście depilacja nie jest zabroniona w okresie letnim, ale należy pamiętać, że miejsca poddane zabiegom należy chronić przed promieniami słonecznymi,  stosując krem z filtrem "bloker".

 

Szukaj

Najnowsze posty

zobacz pozostałe pisy na blogu:

 • 2019-10-07

  Depilacja laserowa - fakty i mity

  dr Elżbieta Stawowska depilacja-laserowa

  Ładna skóra to skóra bez włosów. Nadmierne lub niepożądane owłosienie stanowi problem wielu kobiet i mężczyzn. Zazwyczaj dokonuje się depilacji ze wskazań typowo kosmetycznych, jednak w wielu przypadkach depilacja laserowa jest wskazaniem lekarskim np. gdy występują stany zapalne na skórze.   Istnieje wiele metod usuwania owłosienia, my skupimy się na...

  więcej
 • 2019-05-30

  Makijaż permanentny brwi - zalety

  dr Elżbieta Stawowska ombrebrows-pmu

  Z czym kojarzy nam się makijaż permanentny? Ciemne, mocno zarysowane brwi, które pozostają z nami na zawsze? Powyższy opis doskonale przedstawia dawne techniki pigmentowania. Polegała ona  bowiem na głębokim wprowadzeniu pigmentu (z początku pigmentów do tatuowania). Niestety tak wykonane brwi, były po prostu tatuażem - przykuwały nadmiernie uwagę, bardzo...

  więcej
 • 2019-05-30

  Ugaś pragnienie swojej skóry

  dr Elżbieta Stawowska berich-mezoterapiaiglowa

  Przedstawiamy preparat do mezoterapii saypha® RICH.  Wybierz mezoterapię dającą efekt długotrwałego nawilżenia -  ugaś pragnienie skóry - #beRICH. Dzięki zawartości dużego stężenia kwasu hialuronowego oraz glicerolu dłużej utrzymuje się efekt nawilżenia i ujędrnienia skóry. Jest bardzo bezpiecznym preparatem, produkowanym w Europie (w siedzibie...

  więcej
 • 2019-02-15

  Zmysłowe usta? Tylko z Neauvia!

  dr Elżbieta Stawowska zmysloweusta

  Niewątpliwym atrybutem kobiecego piękna są kształtne i ponętne usta. W dzisiejszych czasach kobiety stosują różne triki makijażowe, by nadać swoim ustom upragniony wygląd. Efekty takich działań są zazwyczaj krótkotrwałe i czasochłonne, dlatego coraz więcej Pań decyduje się na zabiegi medycyny estetycznej. Pozwalają one na powiększenie i wymodelowanie ust,...

  więcej


Nasza strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem