Cosmelan/ Dermamelan są to preparaty nowej generacji o silnym działaniu depigmentacyjnym. Kuracja umożliwia skuteczne pozbycie się plam barwnikowych, przywraca skórze gładkość i blask. Mechanizm działania jest oparty na wykorzystaniu substancji hamujących tyrozynazę, kluczowego enzymu w procesie formacji melaniny.
Preparat można stosować do każdego rodzaju skóry i przebarwień o różnej etiologii. Najlepsze efekty uzyskuje się w przypadku przebarwień o podłożu hormonalnym (melasma), przy skórze tłustej lub mieszanej, ponieważ oprócz tego, że pozwala pozbyć się plam barwnikowych, reguluje wydzielanie łoju, zwęża pory i dodaje skórze blasku.
Jak wygląda zabieg?
Zabieg składa się z 2 etapów:
Etap 1 - w gabinecie: Osoba przeprowadzająca zabieg oczyszcza i odtłuszczaj skórę.
Kolejnym etapem jest nałożenie preparatu Cosmelan lub Dermamelan. Jest to maska koloru musztardowego i stanowi podstawę kuracji. Jego głównym celem jest eliminacja plam.
Etap 2 - w domu: Pacjent z nałożoną maską udaje się do domu i zmywa ją bieżącą wodą, po około 5 godzinach - czas trzymania maski ustala osoba przeprowadzająca zabieg lub lekarz konsultujący, w zależności od fototypu skóry pacjenta. Następnie pacjent stosuje krem Cosmelan 2 przez 3 miesiące od zabiegu według schematu dobranego przez osobę wykonującą zabieg oraz krem nawilżający.
Terapia Dermamelan zawiera więcej składników aktywnych od Cosmelanu oraz dodatkowo kwas salicylowy, którego nie ma w Cosmelanie.
Jakie są wskazania do wykonania zabiegu?
- przebarwienia skóry o różnej etiologii i lokalizacji,
- ostuda (przebarwienia hormonalne),
- piegi,
- plamy starcze,
- wyrównanie kolorytu skóry,
- leczenie skóry łojotokowej (regulacja wydzielania łoju, zwężenie porów skóry),
- poprawa jakości skóry dojrzałej (wzrost napięcia, elastyczności, biorewitalizacja).
Jakie są przeciwskazania do wykonania zabiegu?
- ciąża,
- depilacja (przeciwskazanie względne),
- epilacja laserowa (należy odczekać 2 tygodnie po zabiegu),
- trądzik w fazie aktywnej (przeciwskazanie względne),
- słońce/ekspozycja na promieniowanie UV
Przeciwskazania względne
- opryszczka w fazie aktywnej,
- aktywne stany zapalne,
- peelingi chemiczny (należy odczekać 1 tydzień po zabiegu),
- roacutan (należy odczekać około 6 miesięcy po zakończeniu kuracji),
- pochodne witaminy A stosowane zewnętrznie (należy odczekać 2 tygodnie po zabiegu).
Jakie są efekty pozabiegowe?
Stan skóry poprawia się tydzień po rozpoczęciu kuracji. W zależności od typu skóry leczenie przebiega z różną szybkością. W przypadku ciemnej skóry (fototyp IV i V) plamy znikają po 8 do 10 dniach. Osoby o jasnej karnacji (fototyp I i II) i fototyp III – blondyni i szatyni o jasnych oczach zanik plam jest obserwowany między 8 a 21 dniem. W 99% przypadków intensywność zabarwienia plam ulega redukcji o 95%.
W trakcie pierwszych dni po zabiegu skóra może być podrażniona, zaczerwieniona, następuje też silne złuszczanie naskórka. Może wystąpić uczucie napięcia, pieczenia i wzmożonej tkliwości skóry. U osób, które nie przestrzegają ochrony przeciwsłonecznej, mogą pojawić się przebarwienia.
Terapia depigmentacyjna Dermamelan/Cosmelan jest zabiegiem lekarskim. Bardzo istotne jest prawidłowe zaplanowanie i przeprowadzenie terapii oraz indywidualnego programu leczniczego i pielęgnacyjnego. Warunkuje to brak działań niepożądanych oraz skuteczność leczenia przebarwień. Terapia Dermamelan/Cosmelan jest całkowicie bezpieczna.
+48 883 518 518
instytut@drstawowska.pl